Загальна інформація
!!!Це нагадування про те, що всі громадяни України, особливо жінки, які зараз намагаються виїхати за кордон України, піддаються великому ризику торгівлі людьми. Будьте обережні!
Офіційні джерела: (Посольства, офіційні організації)
Документи
Якщо у вас є можливість, візьміть з собою дійсні проїзні документи, коли вирушаєте до Словенії.
Але навіть відсутність проїзних або медичних документів (довідка про щеплення, тест на Covid-19) для громадян України не є перешкодою для в’їзду в Словенію.
Транзит через Словенію
Якщо Словенія не є вашим кінцевим пунктом призначення, і ви тільки виконуєте транзит, ви можете знайти корисну інформацію про країну призначення на сайті УВКБ ООН. Якщо ви подорожуєте на автомобілі, вам не потрібно сплачувати дорожнього збору для проїзду по автомагістралі; уряд скасував цю вимогу для людей, які подорожують з гуманітарних міркувань.
ОНОВЛЕННЯ (9.3.2022): Якщо ваш автомобіль зламався і вам потрібна допомога на дорозі, Асоціація автомобілів і мотоциклів Словенії (AMZS) надасть вам її безкоштовно. Номер для зв’язку +386 1 5305 353.
Прибуття на кордон
Кордони Словенії з Італією, Австрією та Угорщиною є відкритими Шегенськими кордонами, це означає, що ви можете проїхати повз них, навіть не помітивши, а якщо ви користуєтеся громадським транспортом, водій може і не зупинитися на кордоні.
Зверніть увагу, що звичайні перевірки відбуваються на кордоні з Хорватією, який не є Шенгенським кордоном.
Біометричний паспорт
Ви можете заїхати в Словенію і залишатися в країні терміном до 90 днів. За замовчуванням ви – турист (вам не потрібна віза, але також ви не маєте права на роботу, медичне страхування, тощо).
Ви можете (не обов’язково) подати заяву про надання притулку на кордоні.
Якщо у вас є місце для проживання, ми рекомендуємо вам не подавати заяву на кордоні, а натомість подати заяву про надання притулку поблизу місця, де ви зупинитесь (докладніше про це нижче).
Без паспорта
Ви можете заїхати в Словенію без документів, що посвідчують особу, подавши заяву про надання притулку на прикордонному переході.
Невідкладна медична допомога
Якщо вам або членам вашої родини потрібна невідкладна медична допомога після прибуття в Словенію, будь ласка, повідомте про це працівників Державної прикордонної служби в пункту перетину кордону або зателефонуйте за номером 112 (швидка допомога) або 113 (поліція).
Оновлення від 14.3.2022: якщо ви хворий на онкологію або проходите лікування будь-якого типу раку, будь ласка, зв’яжіться з europadonna@europadonna.si або зателефонуйте за номером +386 1 231 21 01 (з 8:00 до 15:00 у будні, доступно словенською, хорватською мовами та англійською). Вам нададуть подальші інструкції щодо продовження лікування.
В Словенії
Тимчасовий захист/притулок
(Розділ оновлено 15.03.2022)
Статус «тимчасового захисту» або «притулку» дозволяє вам повністю інтегруватися в словенське суспільство. Деякі з переваг обох статусів включають:
Тимчасовий захист легше отримати для мешканців України; він є тимчасовим (на один рік) з можливістю продовження. Щоб зменшити невизначеність, ми наполегливо рекомендуємо вам подати заявку на тимчасовий захист.
Поки ви очікуєте на розгляд вашої заяви про надання притулку, ви не маєте дозволу на роботу. Медичну допомогу вам надаватимуть притулки або спеціальні центри, які надають безкоштовну медичну допомогу [1] [2]. Після надання притулку ви матимете доступ до звичайної словенської системи охорони здоров’я (докладніше про це нижче).
Словенія гарантує, що процедура надання тимчасового захисту/притулку проводиться мовою, яку ви розумієте.
Якщо ви добре знаєте англійську, можливо буде корисним використовувати її під час процедури надання притулку, оскільки в Словенії не вистачає українських перекладачів.
Урядовий веб-сайт із відповідною інформацією про ваші варіанти знаходиться тут.
Якою є вартість державного мита за подання заяви на отримання дозволу на перебування?
Видача уніфікованого дозволу на перебування після попередньо виданого дозволу на працевлаштування згідно міжнародної угоди (напр. Угода про працевлаштування, укладена між Республікою Словенія і Республікою Сербією та Боснією і Герцеговиною) звільнена від сплати мита.
Якщо у вас є де зупинитися в Словенії:
Прохання про надання тимчасового захисту (або притулку)
Ви можете подати заяву про надання притулку на будь-якому прикордонному переході.
Протягом короткого часу після подачі заявки на тимчасовий захист, ви отримаєте картку, яка вказує на ваш статус. Це картка, яка ідентифікує вашу особу. Ви також отримаєте номер під назвою EMŠO, свого роду унікальний особистий номер, який вам знадобиться для всіх офіційних процедур. Картка також діє як дозвіл на тимчасове проживання та роботу.
Процес затвердження ще не зовсім зрозумілий. Передбачається особиста бесіда у відділку поліції. Уряд не може дати жодних гарантій щодо того, як швидко буде оброблено вашу заявку. Найкраща інформація, яку ми наразі маємо про тривалість процесу для українців, — це кілька днів.
За можливістю ви можете завчасно заповнити цю форму тимчасового захисту. Або ви отримаєте його у відділку поліції.
Деталі процедури візуально задокументовані в цьому документі, наданому урядом.
Інші види статусу/дозвіл на роботу
Хоча є можливість отримати інші види дозволу на проживання та роботу, крім тих, які надаються як частина тимчасового захисту (або притулку), процедури тривалі (до 6 місяців для європейської блакитної картки) і це дуже складно зробити без допомоги. Саме тому настійно рекомендується подати заяву на отримання статусу притулку або міжнародного статусу.
Протягом першого тижня
Не забудьте подати заяву про надання тимчасового захисту або зареєструвати своє тимчасове перебування в місцевому відділку поліції (протягом 3 днів після прибуття).
!!!Це нагадування про те, що всі громадяни України, особливо жінки, які зараз намагаються виїхати за кордон України, піддаються великому ризику торгівлі людьми. Є багато людей, які пропонують поїздки та притулок, але не всі є тими, за кого себе видають. Ніщо не є на 100% надійним, але ці речі можуть допомогти:
Ніколи не давайте паспорт або документи, що посвідчують особу, нікому, крім прикордонника. Сфотографуйте його своїм телефоном, щоб у вас була копія, якщо ви загубили його, але все ще маєте телефон. Надішліть цю копію друзям / родині / електронною поштою собі.
Якщо ви подорожуєте в таксі/автобусах/будь-якому транспорті, повідомте рідним або друзям про своє місцезнаходження по дорозі. Якщо щось здається підозрілим, негайно виходьте. ПЕРЕД ЦИМ ЗРОБИТЬ ФОТОГРАФІЮ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ІДЕНТИФІКАЦІЇ ВОДІЯ ТА ВІДШІЛИ ЙОГО ДРУЗЯМ/РОДИНИ. Якщо будь-який водій не дозволяє цього, не сідайте. Будьте обережні!
Транспорт:
Словенія має хорошу систему автомагістралей і досить добру, хоча й повільну, систему громадського транспорту.
Якщо ви приїжджаєте на власному автомобілі
Словенські автомагістралі вимагають дозволу під назвою «vinjeta» (державний збір за користування автомагістралями). Однак Мінтранс скасував для людей, які приїжджають з гуманітарних міркувань. Одним словом: якщо у вас є номерний знак UA, ви можете впевнено їздити тут автомагістралями, не боячись бути оштрафованим.
Громадський транспорт
З 4 березня 2022 року весь громадський транспорт (місцевий, регіональний та національний) безкоштовний, якщо у вас є український паспорт або інше посвідчення особи. Це досить свіжа інформація, про неї знають не всі водії та інспектори. Якщо виникнуть проблеми, наполягайте (за потреби покажіть цей твіт міністра інфраструктури).
Рівний спільний доступ до автомобілів
Найпопулярніша спільнота для обміну поїздками називається Prevoz.org. Це дозволяє шукати запропонований іншими людьми проїзд, час та ціни. На жаль, сайт доступний лише словенською (хоча Google Translate має допомогти). Вам потрібно буде зареєструватися, щоб мати змогу бачити номери телефонів тих, хто пропонує поїздки. Вам потрібно буде зателефонувати або надіслати їм повідомлення, щоб узгодити деталі. У більшості випадків вам знадобиться англійська мова.
На цьому ж сайті також пропонують міжнародний проїзд з/до Словенії та інших країн
Любляна
Любляна має хорошу мережу громадських автобусів. Офіційно вам потрібна картка «Urbana», яка наразі не є безкоштовною для шукачів притулку (хоча, як було сказано вище, наразі весь транспорт для вас безкоштовний). Картка на цілий місяць коштує 37 євро, а індивідуальні поїздки – 1,33 євро. Більше інформації доступно тут.
Любляна — невелике місто, яке ідеально підходить для їзди на велосипеді. За 4 євро на рік ви можете отримати доступ до мережі громадського обміну велосипедами Bicikelj. Для використання вам знадобиться картка Urbana або мобільний телефон.
Інші міста
Багато міст і муніципалітетів Словенії мають безкоштовну (або майже безкоштовну) систему громадського прокату велосипедів. Деякі з них можна знайти на Nomago Bikes. Щоб прочитати англійською, як це працює, натисніть тут. Якщо ви поміщені в центр притулку, краще попросити про доступ до велосипедів на місці. Ось карта відомих місць оренди (наразі немає веб-посилань).
!!!Це нагадування про те, що всі громадяни України, особливо жінки, які зараз намагаються виїхати за кордон України, піддаються великому ризику торгівлі людьми. Є багато людей, які пропонують поїздки та притулок, але не всі є тими, за кого себе видають. Ніщо не є на 100% надійним, але ці речі можуть допомогти:
Ніколи не давайте паспорт або документи, що посвідчують особу, нікому, крім прикордонника. Сфотографуйте його своїм телефоном, щоб у вас була копія, якщо ви загубили його, але все ще маєте телефон. Надішліть цю копію друзям / родині / електронною поштою собі.
Якщо ви подорожуєте в таксі/автобусах/будь-якому транспорті, повідомте рідним або друзям про своє місцезнаходження по дорозі. Якщо щось здається підозрілим, негайно виходьте. ПЕРЕД ЦИМ ЗРОБИТЬ ФОТОГРАФІЮ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ІДЕНТИФІКАЦІЇ ВОДІЯ ТА ВІДШІЛИ ЙОГО ДРУЗЯМ/РОДИНИ. Якщо будь-який водій не дозволяє цього, не сідайте. Будьте обережні!
Проживання:
Якщо у вас немає де зупинитися в Словенії:
Вам потрібно подати заяву про надання притулку відразу на кордоні; тоді уряд надасть вам притулок в одному зі своїх закладів, поки ваша заява розглядається. Це покриє ваші основні потреби на житло та дозволить вам вільно пересуватися по країні (з деякими обмеженнями).
Загальна інформація про державний притулок тут
Всім українським біженцям, хто потребує надання довгострокового житла, а зараз тимчасово розмістилися у друзів, волонтерів тощо, необхідно заповнити заяву та надіслати її на урядовий сайт Республіки Словенія, електронною поштою: info.ukrajina@gov.si
Погоджено з URAD VLADE RS ZA OSKRBO IN INTEGRACIJO MIGRANTOV. Штаб волонтерської групи “Допомога”:
Бланк на словенській мові
Бланк на українській мові
Групи допомоги
Airbnb активували службу Airbnb.org, щоб хости звідти могли надавати житло українцям або безкоштовно, або зі знижкою. Щоб отримати житло таким способом потрібно мати інвайт від некомерційної організації. Наприклад https://novaukraine.org/airbnb/ надає потрібний ваучер після заповнення на сайті спеціальної форми.
Booking активували службу допомоги біженцям з України на сайті booking.com
Тимчасове місце проживання для тих, хто його потребує. Бронювання можна здійснити за 0–3 дні до дати заїзду.
Невідкладна медична допомога
Якщо вам або членам вашої родини потрібна невідкладна медична допомога після прибуття в Словенію, будь ласка, повідомте про це працівників Державної прикордонної служби в пункту перетину кордону або зателефонуйте за номером 112 (швидка допомога) або 113 (поліція).
Оновлення від 14.3.2022: якщо ви хворий на онкологію або проходите лікування будь-якого типу раку, будь ласка, зв’яжіться з europadonna@europadonna.si або зателефонуйте за номером +386 1 231 21 01 (з 8:00 до 15:00 у будні, доступно словенською, хорватською мовами та англійською). Вам нададуть подальші інструкції щодо продовження лікування.
Медичне страхування
Система охорони здоров’я Словенії має кілька рівнів:
Якщо ви подаєте заяву на міжнародний захист (притулок):
Теоретично ви можете подати заявку на додатне страхування онлайн, але вам потрібна людина, що говорить словенською, яка допоможе вам заповнити форми.
Діти до 18 років зі статусом тимчасового захисту автоматично отримують додатне медичне страхування.
Якщо ви не подали заяву про надання тимчасового захисту
Це означає, що ви перебуваєте в країні, по суті, як турист (тобто до 90 днів); тому вам обов’язково слід оформити медичне страхування. Страхова компанія Vzajemna пропонує страхування іноземців у Словенії.
Медична допомога (сайти на безкоштовну медицину, лікарів що знають різні мови, інше):
Бесплатные онлайн-консультации врачей
Корисні чати та канали
FromPeopleToPeople https://frompeopletopeople.com/
FB – Групи допомоги
https://www.facebook.com/groups/3215658965424988
Групи в Telegram:
https://t.me/frompeopletopeoples
Украинцы в Словении | UA Migration In Slovenia
Українці в Словенії (чат)
Чат-бот
Інша інформація:
Інформація про міжнародний захист у Республіці Словенія
Допомога, яку Словенія надає громадянам УКРАЇНИ
Магазини:
Hofer– це вигідна мережа магазинів, що полюбилися серед словенців та всіх іноземців. Ціни тут в основному нижчі за звичайні. Вибір тут хороший, але деяких продуктів може не вистачати.
Mercator– тут вибору трохи більше, але ціни вище. У Mercatore є так звана Pika kartica (Піка картка), за цією карткою ви можете пробити знижку на певний продукт і він виходить набагато дешевше, ніж навіть у Хофер.
Eurospin– Також дуже вигідна мережа магазинів, особливо популярна серед українців, що живуть тут. Вибір тут великий, ціни вигідні.
Spar– особисто мені цей магазин не підходить, вибір не дуже великий і ціни не найвигідніші. Але іноді скупитися там можна.
L’eclerc– це величезний магазин на Rudnike (район у Любляні), там ви знайдете все, що не знайшли в магазинах, в тіло до ікри та згущеного молока (у Словенії цього добра не багато).
Dm – це мережа парфумерних магазинів, яку можна знайти по всій Словенії, тут є косметичні вироби, все для гігієни, дитяче харчування, парфуми… Тобто абсолютно все.
Lidl – (основний конкурент Hofer)
Müller – (побутова хімія, косметика, парфумерія, іграшки та трохи продуктів харчування (чай, кава, солодощі) – дуже популярні магазини у Словенії.
Освіта для дітей
Уряд Словенії надасть дітям з тимчасовим захистом або статусом притулку можливість продовжити навчання в словенській шкільній системі безкоштовно.
Указ (текст на словенській мові) (Uredba o načinu zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito) у якому уточнюється надання прав (у тому числі у сфері освіти) особам з тимчасовим захистом.
Стисло надана інформація стосовно освіти тут (текст на словенській мові користуйтесь перекладачем).
Уточнюється, що Указ надає права на освіту також тим, хто тільки подав клопотання про тимчасовий захист.
Але до отримання вами статусу кожен заклад вирішує на власний розсуд, приймати вас чи ні.
Зі статусом садочок буде безкоштовним (надається компенсація) для тих, хто має право на фінансову допомогу.
Тварини
У зв’язку з надзвичайною ситуацією в Україні ввезення цих тварин тимчасово дозволено на підставі заповненої заяви та на умовах, викладених у заяві, щоб гарантувати, що ввезення цих тварин до ЄС не створює ризику сказу. вступ / передача.
В ГУ УВХВВР створено контактний пункт для прийому заяв: pets-crisisUA.uvhvvr@gov.si .
Контактний пункт прийме заявку та перешле її на адресу електронної пошти компетентного УО за адресою, зазначеною власником тварини в заявці.
Після прибуття за вказаною адресою власник тварини зобов’язаний негайно повідомити електронною поштою компетентне регіональне управління УВХВВР .
Після того, як тварина прибуде до місця призначення, вона буде перебувати в ізоляції до тих пір, поки не будуть виконані загальні умови для в’їзду в ЄС відповідно до Регламенту 576/2013 / ЄС, як зазначено в рішенні OU (маркування, вакцинація, тест на титрування).
Більш детально дивіться за посиланням:
Працевлаштування
Отримання дозволу на роботу
Коли ваша заява про надання тимчасового захисту (притулку) буде схвалена, ви автоматично отримаєте загальний дозвіл на роботу. Це означає, що ви маєте повноцінний доступ до ринку праці в Словенії.
Подача заяви на отримання податкового номера
У підприємницькій сфері, наприклад, коли ви здійснюєте певну роботу або виконуєте певні види операцій, вам потрібен словенський податковий номер, який називається «davčna številka».
Ви можете отримати його, заповнивши цю форму та надіславши поштою до ФУРСу (податкової служби – FURS). Ви повинні зробити це відразу після того, як вам надали статус тимчасового захисту (притулок).
Відкриття банківського рахунку
Для здійснення фінансових операцій у Словенії (включаючи отримання зарплати, якщо ви влаштуєтеся на роботу), вам знадобиться банківський рахунок у євро з номером IBAN.
Якщо у вас уже є рахунок в банку ЄС, будь-хто в ЄС може швидко та легко переказати вам гроші.
ОНОВЛЕННЯ 14.3.2022: Європейський онлайн-банк Revolut оголосив, що спростив процес відкриття рахунків для біженців. Ми наполегливо рекомендуємо вам відкрити в них рахунок одразу після прибуття до Словенії.
Ви можете почати процес відкриття банківського рахунку в будь-якому словенському банку, одразу після подачі заяви про надання тимчасового захисту (притулок). Однак, незважаючи на те, що банки зобов’язані це робити за законом, вони іноді неохоче реєструють осіб під тимчасовим захистом або шукачів притулку як клієнтів. Попереджаємо, процес може зайняти більше часу, ніж очікується. Найпростіше буде спробувати відкрити рахунок як нерезидент за українським паспортом, тобто не покладаючись на статус шукача притулку. Якщо банк відмовляється, будьте наполегливі, і спробуйте різні відділення чи банки. Ми чули про людей, які мають позитивний досвід роботи з СКБ банком. На жаль, жоден з найкорисніших типів банківських рахунків не є безкоштовним, а найдешевший рахунок коштує 5 євро на місяць.
Пошук роботи
Зараз у Словенії не вистачає робочої сили, що є хорошою новиною. Що менш добре, так це те, що багато вакансій вимагають знання словенської мови – на жодній дошці вакансій немає оголошень іноземними мовами.
ОНОВЛЕННЯ (21.3.2022): якщо ви ліцензований лікар або стоматолог, ми докладемо всіх зусиль, щоб якнайшвидше включити вас у словенську медичну систему. Будь ласка, напишіть електронного листа контактній особі Медичної палати Словенії пані Весні Хабе за адресою vesna.habe@zzs-mcs.si з вашими основними даними, такими як сфера навчання, роки досвіду та мови, якими ви володієте, або зателефонуйте за номером +386 1 30 72 123.
Інші ресурси для пошуку роботи по всій Европі:
This website is created to provide a connection between refugees from Ukraine and people who wants to help them in this hard time.
The registration and uploading of a Listing are FREE.
Let's help together!